„Nem messze Budapest zajától, ott, ahonnan emberek szállnak az égbe (repülővel), lombos fáktól borítva bukkanhat rá az ember a kedves és romantikus településre, Vecsésre, ahol savanyú utóíz nem a lakosoktól van a szádban.” Valahogy így hangzott a bevezetése annak az érzelmes cikknek, amely a Nők Lapja hasábjain jelent meg a Vecsési Gyülekezet történetéről.
Jól van, megeshet, hogy füllentettem egy kicsit. Nem is publikáltak rólunk a neves magazinban. A hamis cikket az egyik versengő csapat fabrikálta szeptember 28-án egy vetélkedő keretein belül. Mert mi is volt szeptember 28-án? Hát, a Vecsési Evangélikus Gyülekezet 90. évét ünnepelte!
Talán elsőre nem hangzik túl izgalmasnak ez az esemény. A 90 év végül is nem is olyan sok, nem is annyira kerek, mint a 100, Vecsés meg egy kis település, a gyülekezete sem olyan nagy. Ennek ellenére mi, vecsési evangélikusok, lázasan készültünk az ennek okán megrendezett családi napra.
![]() |
régi és új lelkészek |
Egy szösszenetnyi történelem: 90 év – három templom. 1935-ben, Pünkösd hétfőn épült az első templom, melyből a II. világháború után csak romok maradtak. A parókia szintén lakhatatlanná vált. A súlyosan megcsappant számú gyülekezet számára reménytelennek tűnt, hogy a templom újjáépül, mígnem 1946 nyarán az Egyházak Világtanácsa úgy döntött, hogy templomot ajándékoz a kis közösségnek. 25 évig állt a Svájcból érkezett fatemplom. ’62-ben a gyülekezet férfitagjai, presbiterei összefogtak, szabadságot vettek ki, és pár hét alatt felhúzták az új parókia falait, ’71-ben épült meg a jelenlegi templomunk.
„Élő kövek vagyunk.” – mondta a lelkésznő a kezdőáhítatban. Mit lehet tanulni az egykori gyülekezeti tagoktól? Talán valami olyasmit, hogy ha fontosnak tartjuk a közösségünket, és a javát szeretnénk, igenis rá kell szánnunk az időnket, és különböző kis téglákként össze kell állnunk, hogy aztán egy nagy épület születhessen.


Ezután jött a finom pincepörkölt! A felügyelő készítette, és a tíz ujjunkat is megnyaltuk utána. Nagy nevetgélések, sztorizgatások, kellemes együtt étkezés.
Ebéd után pedig a vetélkedő következett. A különböző korúakból álló csapatok megmérkőztek tabuban, „ki vagyok én?”-ben, és a végén még saját kreatív feladatot is kaptak, mint pl. a fent említett Nők Lapjás cikk, versírás, eszperente, és hasonlók.
A napot csocsó- és pingpongbajnoksággal zártuk. Alig akartunk hazamenni! Azért egyre fogytunk. Az egyik ifis lány magára ragasztotta az elmenők név-jelölő matricáit, ki se látszott a ragasztós papírokból! Mire elpakoltuk a pingpong-asztalt, elrendezgettük a székeket, beesteledett. Remélem, a 100. évfordulón még nagyobb buli lesz!
K.M. hídépítő
Az idősek-fiatalok egybe ismerkedés különösen tetszik! Sok gyülekezetben lenne szükség erre is :)
VálaszTörlés